חולון עיר בילדים

  

 
התכתבויות באינטרנט זה כיף גדול ויש הרבה דרכים, תוכנות ואתרים,  שאפשר להתכתב דרכם; צ'טים, אי-מיילים, משחקים, בלוגים, פורומים, ICQ, מסנג'ר ואחרים. כל התוכנות הללו מאפשרות לנו לשוחח עם ילדים ומבוגרים מכל העולם, אבל חשוב מאוד שנזכור, שפעמים רבות ההתכתבות היא עם אנשים זרים לגמרי. אז נכון שמותר להתכתב עם זרים באינטרנט, וזה אפילו חלק מהכיף, אבל אף פעם לא נדע מי אותו אדם באמת, והאם הוא רוצה להיות חבר שלנו או שאולי הוא רוצה להזיק לנו. לכן, יש מספר כללים שחייבים לשמור עליהם כדי להגן על עצמנו כשמתכתבים עם אנשים זרים, ובכלל,  איך נגן על עצמנו ונמשיך ליהנות מהתכתבויות באינטרנט?
 
זהירות באי-מיילים
   
• לא נפתח אי-מייל, שהגיע ממישהו, שאנו לא מכירים.
• אם מישהו שולח לנו הרבה אי-מיילים ומציק לנו נספר להורים או למבוגר ונבקש את עזרתם.
• לא ניתן את כתובת האי-מייל שלנו לאדם, שאנו לא מכירים או לא סומכים עליו.
 
זהירות בצ'טים
  
• כמו שלא הולכים אחרי אדם זר ברחוב, שמציע לנו הצעות, כך לא נפגשים עם אנשים, שהכרנו דרך האינטרנט, גם אם התכתבנו איתם זמן רב, הם עדיין אנשים זרים ולעולם לא נסכים להיפגש איתם מחוץ לאינטרנט. אם מישהו מבקש להיפגש אתכם ספרו מיד להורים.
• לא נמסור מידע אישי על שמנו, מקום מגורינו, שם הורינו, בית ספרנו וכדומה.
 
זהירות בתוכנות ICQ, מסנג'ר משחקים, ואחרים..

 •  אל תפתחו קבצים, שהעבירו אליכם בעזרת אחת התוכנות האלו ואינכם יודעים ממי הגיעו ולמה נשלחו אליכם. קבצים אלו עלולים להכיל וירוסים, שיפגעו במחשב שלכם. היזהרו במיוחד מקבצים בעלי הסיומות הבאות (לרוב אלה הם קבצים, המכילים וירוסים):
.exc, src, vb, pif ,com, exe, bat, vbs, shs, scr zip
•  אם אדם, שאינכם מכירים מבקש מכם דרך אחת התוכנות האלו, שתרשו לו לראות את המחשב שלכם ולבצע בו פעולות אל תסכימו (גם אם נדמה, שכוונתו טובה). דבר זה מאפשר לו השתלטות על המחשב שלכם.
•  אחד היתרונות של תוכנות המסנג'ר, ICQ  ואחרים הוא שרק אנשים, שאתם מרשים להם להתכתב איתכם יכולים לכתוב לכם, לכן אל תרשו למישהו, שאינכם מכירים להתכתב אתכם, וכך תמנעו מוירוסים ומפגש עם אנשים זרים.
•  לעולם אל תמסרו פרטים אמיתיים שלכם – אל תכתבו את שמכם, שם בית הספר, חוגים, שאתם הולכים אליהם אחר הצהריים, מקום העבודה של הורים או כל דבר, שעלול לחשוף אתכם. השתמשו במספר או בכינוי, שלא מגלה עליכם שום פרט. כל זה כי אף פעם אי אפשר לדעת מי נמצא בצד השני של המחשב ומה הוא רוצה מכם.
•   אם מישהו מציק לכם תוכלו תמיד להוריד אותו מרשימת האנשים, שאישרתם להם לכתוב לכם.
•  לפעמים אנחנו נהנים לשתף קבצים עם חברים, אבל שיתוף קבצים עלול להביא איתו וירוסים וגם לגלות פרטים על החיים האישיים שלכם. עדיף לא לשתף קבצים.
 
זהירות בפורומים, בלוגים וקהילות
 
 • אם נקלענו לפורום, בלוג או קבוצת דיון, שנושא השיחה בו לא מתאים לגילנו או פוגע בנו בדרך כלשהי, נצא מיד מבלי להשאיר אחרינו עקבות של מידע על חיינו הפרטיים.
• בפורומים וקהילות כולם זרים לכולם וכל אחד יכול לבחור לו כינוי ולהשתמש בו. בעצם, אף פעם לא נדע מי האדם הזה באמת, לכן לא נמסור פרטים מזהים אמיתיים על עצמנו וכמובן, לא ניפגש פנים אל פנים עם אדם, שהכרנו באינטרנט.
• ברוב הפורומים וקבוצות הדיון ניתן לצרף להודעה קבצים מכל הסוגים, כולל קבצים המכילים וירוסים. קבצים כאלו, כידוע, עלולים לקלקל את המחשב ולהרוס קבצים, לכן אם קיבלנו קובץ מאדם זר, שהכרנו באינטרנט, לא נפתח אותו ועדיף למחוק אותו מיד. 

מקור: אתר הממשלה http://www.kids.gov.il/kids/safeinternet/topnav/browsesafe/chatsandemails/

 


 
אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן