חולון עיר בילדים

       

למה חשוב לגלוש בטוח?

מי מאיתנו לא אוהב לגלוש באינטרנט? האינטרנט הוא מקום נפלא, מלא במשחקים, אתרים מעניינים, מידע ואתגרים, אבל חשוב מאוד, שנדע, שהאינטרנט עלול להיות לפעמים מקום לא נעים.

כדי שנוכל להמשיך לגלוש באינטרנט ולא להיפגע,  חשוב לדעת, מדוע כדאי לגלוש בצורה בטוחה ואחראית.

אז למה חשוב לגלוש בטוח ומה עושים כדי להיזהר?

זהירות, אנשים זרים באינטרנט!
נכון שתמיד ההורים לימדו אותנו לא לדבר עם אנשים זרים ברחוב? גם לא להגיד להם איך קוראים לנו או איפה אנחנו גרים? גם באינטרנט, כשאנחנו נכנסים לצ'ט, מקבלים אי-מיילים או מתכתבים במסנג'ר, ICQ או משחקים, אנחנו פוגשים הרבה אנשים זרים. גם אם הם מספרים לנו איך קוראים להם, בני כמה הם ואיפה הם גרים, הם עדיין זרים, כי אנחנו אף פעם לא יכולים לדעת אם הם אומרים את האמת, ואם הם באמת רוצים להיות חברים שלנו, או שאולי הם רוצים לפגוע בנו.
אז מה עושים?
כדי להיזהר ולא להיפגע חשוב שאף פעם לא ניתן פרטים מזהים על עצמנו או על המשפחה שלנו. לא נגלה לאף אדם זר באינטרנט איך קוראים לנו, איפה אנחנו גרים, בני כמה אנחנו, איך קוראים להורים שלנו ואיפה הם עובדים.
 
זהירות, אי-מיילים לא נעימים!
בגלל שהאינטרנט מלא באנשים זרים, שלא מכירים אותנו ולא יודעים בני כמה אנחנו או מה אנחנו אוהבים ולא אוהבים, אנחנו עלולים לקבל אי-מיילים, שלא מתאימים לגיל שלנו ולפעמים לא נעים לנו לראות אותם.
אז מה עושים?
אם קיבלנו אי-מייל, שלא נעים לנו לקרוא או לראות, נמחק אותו מייד, או נראה לאחד ההורים, למורה או לכל אדם מבוגר אחר, כדי שהם יוכלו להגיד לנו מה לעשות אתו.
 
זהירות, אתרים שלא מתאימים לנו!
 כשאנחנו גולשים באינטרנט ומחפשים מידע מסוים אנחנו עלולים להגיע גם לאתרים, שלא התכוונו להגיע אליהם והם לא מתאימים לגילנו. יש הרבה מאוד אתרים כאלו באינטרנט וכדאי שנתרכז באתר, שאליו רצינו להגיע או במידע, שרצינו להשיג, כי אתרים, שלא מתאימים לנו עלולים לגרום לנו לתחושות לא נעימות.
אז מה עושים?
אם במקרה נקלענו לאתר, שאנו מרגישים בו לא נעים, נצא מיד מהאתר הזה. אפשר להיעזר באחד ההורים או במבוגר אחר כדי לוודא שלא ניכנס שוב לאתר שלא נעים לנו להיות בו.
 
זהירות, מתנות!
נשמע מוזר, שצריך להיזהר ממתנות, לא? הרי בדרך-כלל מתנות הן כיף גדול. באינטרנט צריך להיזהר מכל דבר, שמוצע לנו בחינם או כמתנה, ממישהו שאנחנו לא מכירים. בדרך כלל זה לא באמת מתנה, אלא מתנה תמורת משהו :הסיסמה שלנו, האי-מייל שלנו, או תמורת מידע אחר, שאנחנו אפילו לא מרגישים, שגילינו אותו.
אז מה עושים?
פשוט מאוד – אם מישהו,  שאנחנו לא מכירים מציע לנו דרך האינטרנט מוצר בחינם או מתנה כלשהי, אסור לנו להתפתות וצריך לסרב ולהתעלם, בדיוק כפי שנתעלם ונסרב אם מישהו שאנחנו לא מכירים יציע לנו מתנה באמצע הרחוב. 
 
זהירות, גם באינטרנט יש ילדים שמציקים ומטרידים!

מכירים את הילדים, שתמיד מפריעים למורה ולא נותנים לאף אחד לדבר? גם באינטרנט קורה לפעמים שבזמן שאנחנו גולשים בצ'ט, מסנג'ר, ICQ או אודיגו, אנחנו עלולים להיתקל בילדים, שמפריעים לשיחה, מעליבים ואפילו כותבים מלים גסות.
אז מה עושים?
אם מאוד לא נעים לנו, אנחנו תמיד יכולים לצאת ולהפסיק את השיחה. בנוסף, בתוכנות מסוימות אפשר להגדיר את רשימת החברים, שאנחנו רוצים לשוחח איתם ולאשר רק להם לכתוב לנו. תוכלו להיעזר באח גדול, הורה או מבוגר, שמבין במחשבים כדי לבחור את רשימת החברים איתם אתם רוצים להתכתב ולחסום אחרים. אפשרות נוספת היא פשוט להתעלם, ולזכור שאותם ילדים לא מעליבים אותנו באופן אישי (הם הרי אפילו לא יודעים מי אנחנו), הם סתם נהנים לחבל ולהרוס, והדברים שהם כותבים בכלל לא נכונים.
 
זהירות, תוכנות ואי-מיילים עם וירוסים!

לפעמים מאוד מפתה להוריד בחינם תוכנה, שמצאנו באינטרנט, אבל כדאי שנדע, שתוכנות כאלה עלולות להכיל וירוסים, שיהרסו את המחשב שלנו. גם אי-מיילים, שמגיעים מאנשים, שאנחנו לא מכירים עלולים להכיל וירוסים.
אז מה עושים?
כדאי שנעשה לנו שני כללים:
1. אף פעם לא נוריד תוכנה בלי להתייעץ עם מבוגר.
2. אף פעם לא נפתח אי-מייל ממישהו שאנחנו לא מכירים, אלא אם התייעצנו עם מבוגר.  

 

מקור: אתר הממשלה   http://www.kids.gov.il/kids/safeinternet/topnav/browsesafe/whysurfsafetly/


 


לדף השני - עשרת הדיברות לגלישה בטוחה   


אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן