חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור "המטריה של אבא"

סופר: לוין קיפניס
אמן: אורי דושי
מיקום: חורשת היובל, ממערב לקרית בן גוריון.


אורי דושי, יליד תל־אביב, 1963, הוא אמן טוטלי רב כישרון. מעטים הם האמנים השולטים כמוהו ברזי הציור והצילום, השולחים את ידם במלאכות המוזיקה ומשלבים ביצירתם אמנות וידאו ופיסול תעשייתי מסיבי. עבודותיו יוצאות החוצה אל הציבור ונמצאות באתרים פתוחים. נוסף על גן הסיפור בחורשת היובל בחולון, הוא הציב את הפסל "היו שלום" ובו דמויות ברזל בכניסה הצפונית לפתח־תקווה, פסלי חוצות בגבעתיים, ופסלי ברזל ואבן בירושלים, בדרך העולה לשכונת גילה. אורי דושי עובד בכל המדיומים בעת ובעונה אחת. הוא יוצר עשרות ציורי קיר גדולי ממדים, מפסל יצירות קטנות ולצדן מפיק פסלי סביבה מונומנטאליים. עד לתחילת שנות התשעים עסק במוזיקה, אולם מאז החל לצייר ציורים גדולי ממדים ומלאי צבעים שבהם שילב עשרות צילומים אישיים. אורי דושי אוהב ומעריך יופי ואסתטיקה. הוא מבקש ליצור דיאלוג עם צופיו ומשתף אותם בחוויית היופי.    
 
לוין קיפניס (1894–1990) סופר ומשורר ילדים, מהמוערכים והפוריים במדינת ישראל, נחשב ל"אחד מיוצרי ספרות הילדים בעברית" ולסופר הילדים הראשון שכתב את יצירותיו בעברית לילדי ארץ־ישראל. מספרים, כי בעת שהלך ברחוב, עבר בסמוך לגן ילדים, עצר, הקשיב ושמע שהילדים שרים בגרמנית... מה עושה אדם רציני ואחראי שחרוזי השפה נהירים לו? מתחיל לכתוב שירי ילדים...
 
יצירתו של לוין קיפניס מכילה למעלה מ־800 סיפורים לילדים, 600 שירים ו־ 100 ספרים. הוא זכה בפרסים רבים על פועלו, ובהם: פרס יציב (1962), פרס למדן (1974) ופרס ישראל (1978) ונבחר ליקיר העיר תל־אביב (1997). יצירותיו ראו אור בשפות רבות.
לוין קיפניס נולד בעיירה קטנה באוקראינה. כבר מגיל צעיר ניסה את כוחו באמנות, בציור ובפיסול בעץ. בגיל מצווה הוציא לאור עיתון בשם "פרחי נוי". בהיותו בן 16 פורסם שירו "הילד החולה" בעיתון של ממש בשם "הפרחים". בעיירת הולדתו אושומיר (בפלך ווהלין שבאוקראינה) הקים קיפניס ספרייה עברית והחל לביים מחזות ילדים שכתב. בשנת 1913 עלה לארץ־ישראל והחל ללמוד אמנות בבית הספר הירושלמי הידוע "בצלאל", שהקים וניהל בוריס שץ. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה (1914) היה שותף להקמת ספרייה קטנה לילדים ביפו, אולם בזמן המלחמה כפה עליו השלטון הטורקי לעבוד בעבודות חקלאיות. בתום המלחמה היה קיפניס מורה לילדי התימנים בחדרה. מקץ שנה שב ל"בצלאל" והחל לערוך חוברות ולהכין תכנים בעברית לילדי גיל הגן, תכנים שכה חסרו באותם הימים. במסגרת זו כתב וערך את כתב העת "גננו", הראשון שיצא לאור בארץ־ישראל, לגננת העברייה (לא ברור אם הוא הראשון שיצא לאור בארץ ישראל, או הראשון שיצא לאור לגננת העברייה). "גננו" היה גם לשופרו של קיפניס, ובו פרסם את שיריו ואת סיפוריו.
בשנת 1921 ניהל קיפניס בית יתומים בצפת. אחר כך נסע לברלין להשתלם באמנות, שם פרסם שלושה ספרים בגרמנית. ב־1923 שב ארצה והחל להורות בבית המדרש למורים וגננות ע"ש אלחנן לוינסקי בתל־אביב.
קיפניס כתב שירים רבים בנושא חגי ישראל. לדוגמה: לכבוד חג החנוכה כתב את השירים "סביבון סוב סוב סוב", ו"נר לי". לכבוד חג הפורים כתב את השיר "אני פורים" ועוד ועוד. בשנת 1982 הוקם במכללת לוינסקי, ביזמתו של לוין קיפניס, מרכז לחקר ספרות ילדים ונוער. קיפניס העביר למרכז את ארכיונו האישי הכולל כתבי יד רבים, מכתבים ומסמכים. המרכז פעיל גם כיום ומקיים קשרים ענפים עם ספריות ועם סופרי ילדים ברחבי העולם כולו.
אהבה נוספת של קיפניס הייתה התאטרון. בשנת 1928 הקים קיפניס תאטרון לילדים, אותו ניהל במשך 28 שנים וכתב לו הצגות רבות. בשנת 1956 פרש מהוראה והתמסר לכתיבה. בשנת 1986 היה חבר המערכת של העיתון הסטירי "דבר אחר".    
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן