חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור "שמוליקיפוד"

סופרים: כוש כרמי ושושנה
אמנית: נוגה יודקוביץ עציוני
מיקום: רחוב אברהם יפה, בקריית יצחק רבין


שושנה הימן, ציירת ופסלת, חיברה יחד עם בעלה, המשורר טשרני כרמי, את ספר הילדים "שמוליקיפוד". חתום: כוש, נוטריקון (ראשי תיבות בארמית) של כרמי ושושנה. ספר הילדים המקסים שכתב וצייר כוש (ט' כרמי) הוא סיפור מרגש ונוגעללב על חברות וידידות נפלאה בין הילד גדי, השוכב במיטת חוליו, לבין הקיפוד המיוחדוהמקסים – שמוליקיפוד שבא לבקר אותו בחדרו.


"פִּתְאוֹם (גָּדִי) שָׁמַע רִשְׁרוּשׁ בַּחַלּוֹן.
הוּא הִסְתַּכֵּל וְרָאָה כַּדּוּר עִם קוֹצִים וְרֹאשׁ קָטָן מֵצִיץ מִלְּפָנִים.
בּוֹא אֵלַי – אָמַר לוֹ גָּדִי בְּשִׂמְחָה.
הַכַּדּוּר נִכְנַס לַחֶדֶר וְהִתְקָרֵב אֶל הַמִּטָּה.
גָּדִי הוֹשִׁיט לוֹ אֶת יָדוֹ דֶּרֶךְ סוֹרְגֵי הַמִּטָּה.
הַכַּדּוּר עִם הַקּוֹצִים הִתְקָרֵב לְאַט־לְאַט.
הוּא הוֹשִׁיט אֶת רֹאשׁוֹ הַקָּטָן, חִיֵּךְ וְנָגַע בְּיָדוֹ שֶׁל גָּדִי.
'מִי אַתָּה, חָבֵר?' – שָׁאַל גָּדִי.
'אֲנִי קִפּוֹד' – אָמַר הַכַּדּוּר עִם הַקּוֹצִים.
'וְאֵיךְ קוֹרְאִים לְךָ?'
'קוֹרְאִים לִי שְׁמוּלִיקִפּוֹד.'
.... שְׁנֵיהֶם שָׂמְחוּ מְאוֹד, וְאָז אָמַר גָּדִי לִשְׁמוּלִיקִפּוֹד:
'אֲנַחְנוּ חֲבֵרִים טוֹבִים. לִשְׁנֵינוּ יֵשׁ הַרְבֵּה קוֹצִים עַל הָרֹאשׁ.'"


הגן הציבורי שבו ממוקם גן הסיפור "שמוליקיפוד" הוא הגן המרכזי השכונתי של קריית יצחק רבין, והוא כולל אטרקציות שונות, כגון: פינות ישיבה ומשחק, מדשאות וכן פינה מיוחדת המיועדת לפסלי שמוליקיפוד. נוסף על כך, הגן משופע בסימנים וברמזים מתוך הסיפור, למשל קיפודים מזמינים בכניסה לגן, עקבות קיפודים בשבילים ועוד.
את גן הסיפור, המשתרע על פני כ־5.5. דונם, תכננה אדריכלית הנוף עליזה ברוידא ממשרד אדריכלי הנוף ברוידא–מעוז. את הפסלים עיצבה הפסלת נגה יודקוביץ עציוני. גן הסיפור שמוליקיפוד, השבעה־עשר במספר, נחנך בטקס מרשים במעמד ראש העיר מר מוטי ששון, מנכ"לית העירייה הגב' חנה הרצמן, מנהל האגף לגנים ונוף מר רפי פינטו, האמנית הגב' נגה יודקוביץ, אורחים, מוזמנים וקהל גדול של ילדי ותושבי קריית יצחק רבין, ביום שני כ"ו באייר תשס"ז (14 במאי 2007).


טשרני כרמי נולד בניו־יורק, 1925. כילד שהה עם משפחתו בתל־אביב בין השנים 1931–1934. הוא למד בבית המדרש למורים "ישיבה יוניברסיטי" בניו־יורק ובשנת 1947 עלה ארצה והשתקע בירושלים. במלחמת העצמאות לחם כרמי בשורות ה"הגנה" והפלמ"ח, ולאחר המלחמה למד ספרות באוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך השנים כתב ספרים רבים, ובשנת 1994, ממש לפני מותו, כינס את מבחר שיריו לספר (1951–1954). ט' כרמי הרבה לתרגם לתאטרון מחזות קלאסיים ומודרניים, בהם: "אנטיגונה וסופוקלס", "חלום ליל קיץ", "המלט", "אותלו" ועוד. במרוצת השנים לימד ספרות באוניברסיטאות שונות בארצות הברית כסופר אורח. משנת 1978 ועד מותו שימש כפרופסור אורח לספרות עברית ב"היברו יוניון קולג'" בירושלים. ספר הילדים "שמוליקיפוד" יצא לאור בשנת 1955.


האמנית נגה יודקוביץ נולדה בקיבוץ כפר־גלעדי, 1962. כיום היא מתגוררת ויוצרת בתל־אביב. היא למדה בבית הספר הגבוה לציור "קלישר" בתל־אביב ובמחלקה לאמנות באקדמיה "בצלאל" לאמנות ולעיצוב בירושלים (1987–1991). את לימודי התואר השני באמנות למדה ב־Rietvelde Academi באמסטרדם. בתהליך העבודה על המיצב "שמוליקיפוד" ביקשה נגה יודקוביץ להציג את עולם הפחדים של הילדים. הסיפור מתאר מפגש ופרידה בין חברים. הפסל, כמו הסיפור, מאפשר לילדים ללמוד ולהבין, כי לא כל מה שנראה מפחיד ודוקר אצל חבר, צריך להרחיק אותנו ממנו. בסיפור לא הפחידו קוציו של הקיפוד את גדי ממגע קרוב. בפסל עשויים קוציו של הקיפוד מגומי נעים למגע. ניתן לחבק, ללטף אותם ולשחק עמם. הצעדים הפזורים ברחבה מזמינים את הילדים ללכת בעקבותיהם אל הארגז, שם יוכלו להתחבא ולשחק
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן