חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור "איה פלוטו?"

סופרת: לאה גולדברג
אמנית: דורית לוינשטיין
מיקום: רחוב חנקין פינת רחוב ההסתדרות
ספר הילדים הנודע של לאה גולדברג, "איה פלוטו" משנת 1957, הוא גם יצירה גרפית מרשימה. הסגנון המיוחד של המאייר ארי רון הפך את הכלבלב הכתום (המבוסס כנראה על הדמות המקבילה מסרטי "דיסני") לאייקון אמיתי, כזה שבכל מקום שתראו אותו, תזהו מיד במי מדובר. הפשטות החזותית המאפיינת את הספר על כל מהדורותיו הרבות, מצליחה גם כיום לרגש ילדים, כפי שריגשה אותם גם בעבר. כמו כל ספר ילדים של לאה גולדברג, גם כאן ניתן למצוא מפגן מעורר השתאות של חריזה ופשטות סיפורית, ושלא כמו בספרי ילדים רבים כיום, אין בו הִטַּפְּשוּת מיותרת, המוסברת בדרך כלל: "על מנת לרדת לרמתם של הקוראים".
 
בספר קליגרפיה (אמנות הכתיבה הקישוטית) מיוחדת במינה. היא משלבת מאפיינים שונים שהתגבשו באמנות הכתיבה העברית של תחילת המאה שעברה. זוהי דוגמה נפלאה לכך שאות מיוחדת יכולה להעשיר את חווית הקריאה, ובייחוד אצל ילדים קטנים.
הכתב בספר הוא כתב מרובע שיש בו גיחות קטנות אל העגלגלות, למשל, בכ"ף, במ"ם, בסמ"ך ובחלק מהמקרים גם בשי"ן. הלמ"ד זוכה לתורן גבוה, כגובה האות הבסיסית ובשורות העליונות אף יותר מכך. ראשי האותיות משתלבים היטב במרובעות שלהם, כמו בחי"ת, בפ"ה ובאל"ף. באות צד"י, שאת ראשה השמאלי מעטר אלכסון, קיים שילוב מעניין ויוצא דופן בין שני האלמנטים הללו, והקונטרסט של אות זו אל מול האותיות ה"רגילות" מעשיר ומעניין את הכתב כולו. יש לציין גם את הקו"ף המיוחדת, המדגימה את היותה הכלאה של למ"ד וה"א. שורות הטקסט עצמן שומרות על רוחבן על ידי הרחבה מסורתית של אותיות, ובמקרה של רווח קטן מדי בין מילים ישנה הפרדה בדמות סימן "שווה" (=).


פְּלוּטוֹ כְּלַבְלַב מִקִּבּוּץ מְגִידוֹ
יֵשׁ לוֹ הַכֹּל מָרָק וְעֶצֶם
זֶה טוֹב וְיָפֶה אֲבָל בְּעֶצֶם
נִמְאַס לוֹ לָשֶׁבֶת כָּךְ לְבַדּוֹ

קָרַע אֶת הַחֶבֶל נָבַח הַב הַב 
קָפַץ חִישׁ מַהֵר וְנָשָׂא רַגְלָיו
הוּא רָץ בָּעֵמֶק הוּא רָץ בַּשָּׂדוֹת 
אֶת מִי הוּא יִפְגֹּשׁ מְעַנְיֵן מְאוֹד


האמנית דורית לוינשטיין מציגה בפסליה דמויות שונות הלקוחות מתוך הסיפור: הכלב פלוטו, פרה, פרפר ועוד. חלקם קובצו סביב בְּרֵכָה המוקמת בתוך הגן. בחזית הגן הוצב פסל נוסף, "המשפחה": אמא, אבא וילד. בעיקרו זהו "פסל הכוונה", שנועד לכוון את קהל המבקרים אל הפסל המרכזי "איה פלוטו?" הפסל הוא יציקת ברונזה. הדמויות הן בגודל של כ־2 מטרים. פסלו של פלוטו בולט מעל כולם (2.5 מטר). הגן תוכנן על ידי האדריכל חיים כהנוביץ, שעבד בתיאום מלא עם הפסלת דורית לוינשטיין ודאג לשילוב ולמיקום הפסלים במקומות הנכונים ברחבי הגן.
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן