חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור: "המקק שנכנס לו ג'וק"

סופרת: דבורה עומר
אמן: צביקה קנטור
מיקום: רחוב מוטה גור, ריכוז גני סיפור.


האם פגשתם פעם מקק שנכנס לו ג'וק לראש ורצה להפוך לענק? בסיפור של דבורה עומר תפגשו מקק כזה ותקראו על ההרפתקאות, על המעללים ועל המזימות שלו: על מה שקרה לו כשהתמנה לשר ההתנהגות בממלכת בעלי החיים הנמוכים, על התכניות שלו לתפוס את השלטון, על האומללים שבהם התעלל, וגם אל מי התחנף ובמי התאהב... זהו סיפור מרתק ומעורר מחשבה על מה שעלול לקרות לאנשים השואפים להיות גדולים, חזקים וחשובים מכולם.
דבורה עומר, סופרת שספריה האהובים על קוראים רבים זיכו אותה בפרסים בארץ ובחוץ לארץ. הוצאת "כתר".
 
"כָּאן בַּגַּן, תִּפְגְּשׁוּ מַקָּק, שֶׁנִּכְנַס לוֹ גּ'וּק לָרֹאשׁ: הוּא רָצָה לִהְיוֹת הֲכִי גָּדוֹל וְחָזָק בָּעוֹלָם. מַקָּק קָטָן, עִם שִׁגְּעוֹן גַּדְלוּת מַמָּשׁ עֲנָק!
בְּהִזְדַּמְּנוּת זֹאת תּוּכְלוּ (אוּלַי) גַּם לִרְאוֹת בְּמִי הוּא הִתְעַלֵּל, אֶל מִי הוּא הִתְחַנֵּף, בְּמִי הִתְאַהֵב. וּלְבַסּוֹף תְּגַלּוּ אֵיךְ אוֹתוֹ רוֹדָן שֶׁעָלָה לַשִּׁלְטוֹן, גָּרַם בְּמַמְלַכְתּוֹ לִשְׂרֵפוֹת וְאָסוֹן."
 
 
האמן צביקה קנטור עיצב קבוצת פסלים בדמויות של פטרייה, צב, חיפושית, ציפור ומקק, המספרים את סיפור המקק שנכנס לו ג'וק, יצירתה של הסופרת דבורה עומר. הפסלים עשויים ברזל וחומרים פולימריים, צבועים בצבעים מרהיבים ומתנשאים לגבהים שונים. מיצב זה ממוקם ברחוב מוטה גור.
הגשר ומסלול השמינייה המתפתל סביב מקבץ הפסלים תוכננו על ידי צביקה קנטור. השלים פרטים אדריכל הנוף ברוס לוין, תוך הקפדה על התאמת הנוף לאופי הפסלים בצבעוניות ובעיצוב, וכן הקפדה על הבטיחות בעיצוב האלמנטים השונים ובחירת החומרים.
 
דבורה עומר נולדה בקיבוץ מעוז־חיים שבעמק בית־שאן, בשנת 1932. אביה משה מוסינזון היה עורך עיתון הנוער העובד "במעלה" ואחיו של הסופר יגאל מוסינזון, שכתב את סדרת ההרפתקאות "חסמב"ה". הוריה של דבורה התגרשו בילדותה. בהיותה ילדה צעירה פקד את דבורה אסון כבד: אמהּ, לאה שרשבסקי, נהרגה במהלך אימון ירי מחתרתי של ארגון ה"הגנה". בשל היות האימונים אסורים על ידי שלטונות המנדט ובשל הצורך להסתיר את דבר האימון, סופר לכול כי אמה התאבדה. את סיבת המוות האמיתית גילתה דבורה רק כעבור שנים. היא כתבה על כך את ספרה הנוגע ללב "פגיעה ישירה".
ללא אם לצדה, עם אב שיצא לשרת ב'בריגדה' (החי"ל – החטיבה היהודית הלוחמת) שלחמה בשורות הצבא הבריטי נגד הנאצים באירופה, גדלה דבורה לבדה. כאחת מארבעת הילדים הבכורים של קיבוץ מעוז־חיים ידעה דבורה בדידות גם בחברת בני גילה המעטים והתמכרה לקריאה, שבה מצאה, על פי עדותה, "עולם קסום ונפלא".
עוד בימי ילדותה כתבה דבורה יומן ופרסמה, בעילום שם, את רשמיה בעיתון הנוער העובד שערך אביה "במעלה". אביה נהג לומר לה כי הסיבה שהיא מפרסמת בעיתון איננה הקִרבה המשפחתית, כי אם העובדה שהיא כותבת טובה. משבגרה דבורה, הייתה למורה בקיבוצה מעוז־חיים והחלה לכתוב בעיתון "דבר לילדים" מדור שנקרא "דפי תמר". בניגוד לדבורה, תמר הייתה ילדה במשפחה מסודרת, עם שני אחים וזוג הורים. בתמר היה כל מה שחסר כל כך לדבורה.
 
בשנת 1967 פרסמה את ספר הילדים הראשון שלה: "הבכור לבית אב"י". זהו סיפור אהבתם הנודע וחייהם של איתמר, בנו של מחדש הלשון העברית אליעזר בן־יהודה, ואשתו, אהובתו, לאה אבו־שדיד, בת למשפחה ספרדית מיוחסת בירושלים. לאחר מכן פרסמה דבורה עומר מספר ביוגרפיות לילדים ולנוער העוסקות בדמויות חשובות ומרכזיות בתולדות הציונות והיישוב בארץ־ישראל: "שרה גיבורת ניל"י" – על שרה אהרונסון; "לאהוב עד מוות" – על לוחמת הפלמ"ח והטייסת זהרה לביטוב; "קול קורא בחשכה" – על חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ובני משפחתו. דבורה עומר אף כתבה את המחזה "מלך היהודים", המספר את סיפורו של חוזה המדינה, שהוצג בתאטרון הבימה.
 
אחדים מספריה הומחזו והיו להצגות ילדים ונוער מצליחות. דבורה עומר זכתה במספר פרסים כהוקרה על פועלה הספרותי המבורך. בשנת 2006 הוענק לה פרס ישראל כהוקרה על תרומתה לתרבות הישראלית. בנימוקי השופטים נכתב: "עומר הצליחה להפוך את העבר הישראלי-ציוני למסכת חיה של דמויות מופת ואירועים מסעירים, שיחד בנו את המפעל הציוני האדיר."
 
בהשראת נכדתה גל כתבה דבורה עומר מספר סיפורים לילדים קטנים. את ההשראה לסיפור "המקק שנכנס לו ג'וק" קיבלה בחדר האמבטיה, שם ראתה מקק ודמיינה מה היה קורה אילו נכנס לראשו ג'וק. כיד הדמיון הטובה עליה, תיארה עומר מה התרחש כאשר קוסם מילא את משאלתו, ומה עשה אותו מקק בכוח הרב שקיבל כשהתמנה לשר ההתנהגות בממלכה.
כיום מתגוררת דבורה עומר במושב כפר מעש שליד פתח־תקווה.
 
האמן צביקה קנטור, יליד 1955, מתגורר ופועל בישראל ובגרמניה. בצה"ל שירת בחיל הים. לאחר שחרורו למד אמנות והשתלם באיטליה ובגרמניה. בשנת 1991 הציג תערוכת יחיד ראשונה בישראל במוזאון חיפה. בשנים האחרונות הוא מלמד בסטודיו "אבני" וב"בצלאל".
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן