חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור: "איתמר מטפס על קירות"

סופר: דוד גרוסמן
אמנים: אלי שוקי ולימור גלעד-אולוקיה
מיקום:רחוב מוטה גור, ריכוז גני סיפור.


ספר העוסק בעולם הפחדים של הילד. בחדר של איתמר יש שלוש תמונות: רכבת ארוכה, ילדה עם עפיפון ויער עם שני אריות. בלילה, אחרי שאיתמר מנסה לדחות את השינה בכל התכסיסים האפשריים, הוא נשכב לבסוף, משתתק, ואז לאט מתחיל ללכת על הקירות ולהיכנס אל התמונות... לא סתם הפך הספר לחביבם של הילדים, ואיתמר זכה להפוך לסדרה. הוצאת "עם עובד".
 
האמנים אלי שוקי ולימור אולוקיה עיצבו סדרת תמונות מפוסלות בהשראת הסיפור "איתמר מטייל על הקירות", מאת הסופר דוד גרוסמן. מסגרות התמונות עשויות ברזל, מתנשאות לגובה של כ־3 מטרים ומדמות סביבה אקולוגית טבעית של מושבות בעלי חיים. הדמויות שבתמונות נחתכו באמצעות לייזר וצבועות בצבעי אפוקסי. פסל זה ממוקם על גבי רכס מדושא. הליכה בשביל לאורך הפסל מאפשרת להביט דרך הפסלים אל הנוף.
 
דויד גרוסמן, סופר ישראלי, יליד ירושלים, 1954. החל לכתוב כאשר היה כבן 9, אולם לפני שהפך לסופר, היה כתב רדיו ב"קול ישראל". במקביל למד פילוסופיה ותאטרון באוניברסיטה העברית בירושלים (1979). את פרסומו כסופר וכיוצר חשוב קנה בשנות השמונים של המאה העשרים בספרו "חיוך הגדי", שבו בחן את החיים בגדה המערבית תחת שלטון מדינת ישראל. בשנת 1987 פרסם את רב־המכר "הזמן הצהוב", שבו תיאר בצורה לא מחמיאה לעין הקורא הישראלי את מציאות חיי היום יום בגדה המערבית. שנה קודם לכן פורסם ספרו "עיין ערך אהבה", שעוסק בניצולי שואה ומסופר מארבע זוויות ראייה שונות.
 
במהלך מלחמת לבנון השנייה (יולי–אוגוסט 2006) חבר גרוסמן לסופרים עמוס עוז וא. ב. יהושע בקריאה לממשלת ישראל כי תסכים להצעה הלבנונית להפסקת אש. יומיים אחר כך נהרג בלחימה בלבנון בנו אורי, חייל סדיר בחיל השריון שהיה מפקד טנק.
 
דויד גרוסמן מוכר היטב לקהל הקוראים בארץ כסופר של רומנים ונובלות. לא רבים יודעים כי דויד גרוסמן כתב ספרי ילדים רבים מאוד, בהם ספרים מוכרים רבים: "אח חדש לגמרי", "אל תדאגי רותי", "ג'ירפה ולישון", "היה הייתם שני קופים", ואת הסדרה המוצלחת על הילד איתמר.
 
דויד גרוסמן מעיד על עצמו, כי כסופר הוא מתרגם את חום האהבה לילדים ולמשפחה לסיפורת. "הכתיבה לילדים אהובה עליי, כי היא מאפשרת לי להיות במקום של הטוב."
גרוסמן יודע כי הלילה הוא זמן קשה לילד. הוא לבד בחדר, יש חושך, יש צללים, לעתים החלומות מפחידים... לכן הסיפורים שהוא כותב הם "כמו נשיקה על לחיו של הילד לפני שהוא מפליג בשינה."
דוד כתב סיפורים רבים יותר מאלה שפרסם, וכדי לדעת אם יהיו סיפוריו מוצלחים ומעניינים, הוא עורך להם "מבחן בית": אם ילדו אינו מבקש ממנו לשמוע שוב את הסיפור, הוא יודע שיש בסיפור בעיה.
את ספר הילדים "איתמר מטייל על קירות" פרסם דויד גרוסמן בשנת 1986.
 
הפָּסלים אלי שוקי ולימור אולוקיה ביצעו יחדיו את גן הסיפור "איתמר מטייל על הקירות". לפני שניגשו לביצוע העבודה, למדו השניים בקפידה את היצירה. אלי סבור כי הסיפור "איתמר מטייל על קירות" מממש פנטסיה כמוסה של כל ילד וילד – להחיות תמונות, להיכנס לתוכן, להיות מעורב במתרחש ואף להשפיע. על כן פנתה הצעתם של האמנים לעולם מושגיו של הילד. הדימויים בפסל עוסקים במימוש חלומות ונוגעים במרומז במישורי חשיבה בוגרים של מעברי ממד וזמן. המסגרות החלולות של הפסלים, כמו גם הצורות החלולות, משתפות את החלל באופן פעיל בחוויית הראייה. המיצב מביא לקהל המבקרים בצורה מתומצתת את הרעיון הנמצא בסיפור ואת המסר המרכזי שלו: הגשמת חלומות? הכול אפשרי, העלילה בשליטתנו, אם רק נעז לצאת מהריבוע שלנו!  
 
אלי שוקי הוא בוגר מצטיין של האקדמיה לאמנות ולעיצוב "בצלאל" בירושלים. בשנת 1992 קיבל מהאקדמיה את התואר אמן. הוא חבר אגודת הציירים והפסלים בישראל. הציג תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בגלריות ובמוזיאונים בארץ ובחו"ל. פסלים מיצירתו מוצבים באריאל, בירוחם, בנתניה, בראשון־לציון, בלייפציג, בניו־יורק ועוד.
 
לימור גלעד-אולוקיה, ילידת 1962, נשואה ואם לשניים, מתגוררת בקריית טבעון. בוגרת מכללת הדסה ויצ"ו קנדה בעיצוב גרפיואמנות.
כיום, לאחר שנים של עבודה כמעצבת, יוצרת לימור בתחום האמנותהפלסטית, בעיקר ציור ופיסול סביבתי. לימור חברה באגודת הציירים והפסלים, ובשנים האחרונות הציגה מספר תערוכותיחיד ותערוכות קבוצתיות בארץ, בטורקיה ובגרמניה.
 
השתתפותו של אלי שוקי במיזם הפכה אותו לתומך נלהב של "גן סיפור". במכתב שהפנה אל הוועדה לפרס עזריאלי (28 בינואר 2007) כתב: "גן סיפור הנו תפיסה חדשנית של גני נושא, שנעשה מתוך חשיבה כוללת מהאספקט הרעיוני, האמנותי והדידקטי. שילוב של יצירה ספרותית של סופרים ישראלים ופסלים נותנת דרך חדשה להסתכלות מסקרנת וחווייתית. ליד כל פסל מצורף קטע מהסיפור, שם הסיפור, הסופר והפסל. התכנון נעשה בגובה עיניו של ילד ומתוך הבנה לנפשו. בכל חלק של הגן מצפה לילד חוויה מאתגרת אחרת, במסע של הרפתקאות וגילוי. הגינון הנפלא הופך את הגן כולו למקום קסום בלב העיר. בקיצור גן סיפור – חולון בעיניי כאמן ואיש חינוך הוא סיפור הצלחה." אכן, מילים המעידות בפני עצמן על הצלחתו הרבה של המיזם.
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן