חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור: "הביצה שהתחפשה"

סופר: דן פגיס
אמנית: יעל ארצי
מיקום: שדרות גולדה מאיר 11, ליד קניון חולון


האמנית יעל ארצי עיצבה סדרת פסלים בהשראת הסיפור "הביצה שהתחפשה", יצירתו של הסופר דן פגיס. הפסלים העשויים ברזל, נירוסטה ויציקת ברונזה עוצבו בדמות הביצה, הבלון, הפרח, הליצן ואמא תרנגולת
 
דן פגיס (1930–1986), משורר, מתרגם וחוקר שירת ימי הביניים היהודית באירופה ובספרד.
פגיס נולד בעיר רדאוץ בחבל בוקובינה שברומניה. בהיותו בן ארבע עלה אביו, יוסף פגיס, בגפו לארץ־ישראל במטרה להכין את הקרקע לעליית שאר בני המשפחה. במהלך שהותו בארץ נפטרה יולי אשתו, אמו של פגיס הצעיר, שנאסף על ידי הורי אמו, בני משפחת אוסלנדר, לביתם.
בימי מלחמת העולם השנייה גורשו בני המשפחה למחנה עבודה בטרנסניסטריה. פגיס עלה לארץ־ישראל בשנת 1946 והיה לחניך בחברת הנוער במרחביה. בין השנים 1951–1956 לימד דן פגיס בבית הספר היסודי בקיבוץ גת. בשנת 1956 החל ללמוד אנגלית וספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. את ספר שיריו הראשון "שעון הצל" פרסם בשנת 1959. לאחר סיום לימודיו היה לחוקר בולט של שירת ימי הביניים היהודית.
בשנת 1962 נישא דן פגיס לעדה, ונולדו להם שני ילדים. בשנת 1968 השתתף במפעל ההוצאה לאור של שירת משה אבן־עזרא. משנת 1976 החל לכהן כחבר סגל באוניברסיטה העברית.
במשך שנים רבות כתב דן פגיס קובצי שירים, ספרי עיון וספרי ילדים. ספרו "הביצה שהתחפשה" התפרסם בהוצאת "עם עובד" בשנת 1973. בשנת 1995 פרסמה עדה אלמנתו, סופרת בפני עצמה, ספר ביוגרפי על דן בשם "לב פתאומי".
 
"הָיֹה הָיְתָה בֵּיצָה שֶׁלֹּא רָצְתָה לִהְיוֹת בֵּיצָה..." הסיפור מתאר את גלגוליה של ביצה שמאסה בזהותה הביצתית והחליטה לחפש את מזלה בעצמים עגלגלים אחרים, בתקווה כי תמצא בהם את אושרה. המסע לגילוי העצמי עובר דרך בלון, תפוח, כדור, פרח וחפצים נוספים דמויי ביצה. בסוף המסע הביצה מחליטה שאין היא יכולה להפוך למה שאיננה, ועל כן היא שבה בהקלה אל דמותה הביצתית, שהיא מרוצה ממנה, וממנה אף בוקע אפרוח.   
 
יעל ארצי מתגוררת ויוצרת בקיבוץ שדות־ים שליד קיסריה. ילידת מרוקו (1946). עלתה לארץ־ישראל בשנת 1966. בין השנים 1973–1975 למדה אמנות באקדמיה "Beaux Arts" שבפריז. במסגרת לימודיה בפריז למדה פיסול סביבתי אצל אטיין מרטין ופיסול באבן ועץ אצל קולה מריני. יעל ארצי הציגה תערוכות במוזיאונים ובגלריות בארץ ובעולם, פיסלה אנדרטה לזכר יצחק רבין ז"ל בכיכר רבין בתל־אביב (1998).
 
מעניין לגלות, כי יעל ארצי נענתה לקריאה של עיריית חולון ליצור פסלים על פי סיפור ילדים לאחר שעיינה בספרי ילדים רבים והגיעה למסקנה כי הסיפור "הביצה שהתחפשה" מאת הסופר דן פגיס הוא המעניין אותה ביותר. על כך כתבה: "בשל הקִרבה הצורנית לדרך עבודתי והן במסר של חיפוש עצמי." נוסף על כך, יעל אהבה מאוד גם את מוסר ההשכל בסיפור: "תמיד כדאי להישאר מי שאתה". החומרים נבחרו על ידה מתוך כוונה ליצור גן צבעוני וחי, שבו שולבו פסלים בדמויות ביצה, בלון, פרח, ליצן ואמא תרנגולת. התרנגולת נוצקה מברונזה, והיא מזכירה מעין "מאמא" שופעת חלב – סמל לאמהות. הפסלים הועמדו בתוך "איים" מרוצפים בצורת ביצה, והם מחוברים ביניהם בשביל אליפטי המזכיר בצורתו ביצה.  
 
גן הסיפור תוכנן על ידי אדריכל הנוף ברוך גבינט, שתכנן את רצועת הירק מסביב לקניון חולון. האמנית יעל ארצי עבדה עמו בתיאום, ויחד שקדו על העיצוב הסופי של הגן ועל ההעמדה הנכונה של הפסלים בתוך הגן.     
 
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן