חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור "דירה להשכיר"

סופרת: לאה גולדברג
אמן: ריצ'רד שילה
מיקום: פסל זה ממוקם בריכוז גני הסיפור הנמצא ברחוב מוטה גור.


האמן ריצ'רד שילה עיצב סדרת פסלים העשויים יציקת ברונזה בהשראת גיבורי הסיפור "דירה להשכיר", יצירתה של הסופרת לאה גולדברג. הפסלים הם האנשה הומוריסטית של הדמויות בסיפור, המנסות להעביר מסר של סובלנות ואחווה בין יצורים שונים זה מזה באופיים. אדריכל הנוף ברוס לוין התבקש על ידי האמן ליצור גבעה המדמה מערכת טבעית של מושבות בעלי חיים במחילות, במאורות ובקינים. הגבעה הנה תרגום חללי–נופי גמיש לעלילה של הספר ומותאמת לרעיון העיצובי של הגן. עוד בחר האדריכל למקם מסביב לגן צמחייה צפופה כהמשך לתרגום החללי החופשי לעלילת הסיפור, כמדמה סביבה אקולוגית של מושבות בעלי חיים בסביבה טבעית.
 
לאה גולדברג (1911–1970), סופרת וחוקרת ספרי ילדים, משוררת נערצת שרבים משיריה מוכרים וידועים לקהל הרחב, נולדה בקניגסברג שבפרוסיה המזרחית, שהייתה מרכז חשוב של תרבות ההשכלה הגרמנית. במהלך מלחמת העולם הראשונה, בהיותה כבת חמש בלבד, ברחה יחד עם בני משפחתה מזרחה לתחומי רוסיה, אל העיר קובנו שבליטא. מעניין לציין, כי כשנתבקשה לאה גולדברג כעבור שנים לכתוב את קורות חייה, ציינה כי נולדה בליטא. עוד הוסיפה, כי את שנות ילדותה הראשונות בימי מלחמת העולם הראשונה "ביליתי במרכז רוסיה, בערים שעל גדות הוולגה ועל הנהר חאפיור".
 
בתום המלחמה ביקשו הוריה לשוב אל מחוז מגוריהם בקניגסברג, אך חיילים ליטאים פגעו באביה, התעללו בו וגרמו לו לצאת מדעתו. בעקבות האירוע הזה כתבה לאה גולדברג את הרומן "והוא והאור". אירוע טראומתי זה השפיע על יצירתה של גולדברג במשך שנים רבות.
 
כילדה בת חמש החלה לאה גולדברג לחבר שירים ובעיקר לצייר פרחים, בתים ובני אדם. מאוחר יותר החלה ללמוד ציור ומימנה את שיעוריה הפרטיים בעזרת הוראת ספרות עברית לתלמידי כיתתה. בבחרותה למדה לאה גולדברג פילוסופיה ושפות שמיות באוניברסיטאות של קובנה, ברלין ובון, שם הוסמכה כדוקטור לשפות שמיות. עם סיום לימודיה חזרה לליטא ועסקה בהוראת ספרות בגימנסיה העברית. בשנת 1935 הזמין אותה המשורר אברהם שלונסקי לעלות לארץ־ישראל.
בישראל כתבה לאה גולדברג בעיתונים "דבר" ו"על המשמר", ובעיתוני הילדים והנוער "דבר לילדים" ו"משמר לילדים". עבור ילדי הגולה ערכה גולדברג כתב עת בשם "אורות קטנים". מעניין כי בניגוד למרבית משוררי התקופה, שכתבו באותם הימים "שירה לאומית", שמה לאה את הדגש על עולמו הפנימי והאינטימי של האדם. היא היטיבה לבטא את שחש העולה המגיע ארצה, הזר שנקרע מארץ הולדתו ומגיע לארץ חדשה.
 
בשנות השלושים של המאה העשרים כתבה גולדברג את סיפורי הילדים המוכרים "ידידי מרחוב ארנון", "מה עושות האיילות", ו"המפוזר מכפר אז"ר". בשנת 1950 החלה ללמד באוניברסיטה עברית בירושלים ועברה להתגורר בירושלים הבירה ביחד עם אמה, שהאריכה ימים אחרי מות לאה בתה, וביקשה כי על מצבתה לאחר מותה ייחרתו המילים: "אמא של לאה גולדברג". תקופת חייה של לאה בירושלים הייתה פורייה. היא הייתה פרופסור לספרות השוואתית באוניברסיטה העברית וכתבה את מחזור השירים "אהבתה של תרזה דימון", את ספר הילדים "דירה להשכיר" ועוד.
 
חייה של המשוררת עברו עליה בבדידות רבה. היא לא נישאה מעולם ולא הביאה ילדים לעולם. לאה חלתה במחלת הסרטן ונפטרה ב־15 בינואר 1970 והיא בת 59 שנים בלבד. לאחר מותה קיבלה אמה, צילה, בשמה של לאה גולדברג ז"ל את "פרס ישראל לספרות יפה".
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן