חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור "ציפור הנפש"

סופרת: מיכל סנונית
אמן: דודו גרשטיין
מיקום: רחוב המעפילים פינת רחוב הלוחמים


 למיכל סנונית יש ציפור נפש. מיכל אומרת, שלכל אחד יש נפש; ובנפש ציפור; ולציפור – מגירות; ובמגירות – רגשות. בהשראת "ציפור הנפש", סיפורה האלגורי של מיכל סנונית, נתן הפסל דודו גרשטיין לרגשות צורה וצבע והכניס אותם לתוך ציפור ברזל ענקית שעומדת ברחוב המעפילים פינת רחוב הלוחמים בחולון. גוף הציפור בנוי מגירות־מגירות, ובכל אחת מהן מסופר פרק מפרקי הסיפור.

 "... וּמָה שֶׁהֲכִי חָשׁוּב – זֶה לְהַאֲזִין הֵיטֵב לַצִּפּוֹר,
כִּי קוֹרֶה שֶׁצִּפּוֹר הַנֶּפֶשׁ קוֹרֵאת לָנוּ, וְאָנוּ לֹא שׁוֹמְעִים.
חֲבָל, הִיא רוֹצָה לְסַפֵּר לָנוּ עַל עַצְמֵנוּ.
הִיא רוֹצָה לְסַפֵּר לָנוּ עַל הַרְגָּשׁוֹת שֶׁנְּעוּלוֹת בַּמְּגֵרוֹת שֶׁבְּתוֹכָהּ
 

עשי וינשטיין, עיתונאית "מעריב לילדים", כתבה בגיליון למזכרת ש"הוקדש באהבה לסופרים ולאמנים שיצרו את גני הפסלים בחולון" (11.7.2002), כי שאלה את הסופרת מיכל סנונית מה הרגישה כשעמדה מול הפסל בחולון. "זה ממש מופלא. האיורים בספר המקורי מאוד מופשטים ומרומזים. בארצות אחרות עשו המון איורים של ציפור הנפש, ותמיד חשבתי שאני לא יכולה להתערב, כי האיורים מתאימים לעין של האנשים בדרום אמריקה או באירופה. גם בנושא הפסל בחולון לא התערבתי. דודו הפסל שלח לי סקיצה בפקס ואמרתי לו, לך לדרכך, תפתיע אותי. והפסל באמת הפתיע אותי. בניגוד לספר, דודו פיסל אנשים עם רגשות ברוח ציפור הנפש. כמו שכל ילד מדמיין את הרגשות, גם דודו דמיין אותם. הוא קרא דרור לדמיון שלו, ובמגירות של ציפור הברזל הגדולה הכניס קשת שלמה של רגשות. גם הצבע הצהוב של הציפור מתאים לארץ שלנו, למקום צרוב שמש. דודו נתן לדמויות שמחה ותנועה וצבע, אפילו לאלו מן הדמויות המביעות עצב. יש לי זכות גדולה לראות את ציפור הנפש הופכת לפסל. דודו פתח לי את מגירות האושר, אני מאושרת."
  מיכל סנונית (ילידת קיבוץ עין־החורש שבעמק חפר, 1940), היא סופרת ומשוררת ישראלית. כילדה קטנה בקיבוץ אהבה מיכל בעיקר בעלי חיים וקריאת ספרים. את הרפת, את הלול ואת הדיר, כמו גם את הספרייה, פקדה לעתים מזומנות. חלום ילדותה היה להיות ספרנית בספרייה גדולה. עם סיום שירותה הצבאי חזרה לקיבוצה, שם הייתה רועת צאן ומטפלת בילדים. היא למדה ספרות עברית ותאטרון. לאחר סיום לימודיה עבדה כעיתונאית בעיתון "על המשמר" וערכה את המוסף השבועי של העיתון "חותם". בשנת 1985, בעת שהותה באיטליה, כתבה, במקור לילדים, את הספר "ציפור הנפש". הספר הוא מעין מפגש המזכיר לנו את הילד שבתוכנו. הספר נוגע בכולם, בכל הגילאים.
עד מהרה הפך הספר לרב־מכר בין־לאומי וזכה בפרסים רבים. בשנת 1993 זכה הספר במקום הראשון בעולם בתחרות לספרי ילדים ותורגם מאז לעשרות שפות. בשנת 2006 החליט נשיא מקסיקו כי "ציפור הנפש" יוכרז כ"ספר השנה" ויירכש לחלוקה בכל בתי הספר במדינה. 
 בספר "ציפור הנפש" מסתתרות מגירות רבות: מגירות שמחה, עצב, קנאה, תקווה, סבלנות, עצבנות, שנאה ועוד. ציפור הנפש פותחת את המגירות, אך לא תמיד היא ממושמעת, ולעתים היא גורמת לאדם צרות צרורות.
 עד כה כתבה מיכל, במשך למעלה משלושים שנות יצירה, 34 ספרים. מיכל היא גם משוררת מחוננת. את שירה הידוע "תחת עץ האהבה" שרו יוסי בנאי ז"ל ונורית גלרון. מיכל סנונית היא אם לשלושה ילדים ומתגוררת כיום בתל־אביב.
 

הפסל ואמן דוד גרשטיין נולד בירושלים בשנת 1944. הוא למד באקדמיה לאמנות"בצלאל" בירושלים, באקדמיה "בוזאר" בפריז, בבית הספר לאמנות "ארט סטודנט ליג" בניו־יורק ובלונדון השתלם בהדפסים. בין השנים 1971–1985 כיהן כמרצה בכיר באקדמיה לאמנות "בצלאל". גרשטיין הציג את עבודותיו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובחו"ל. פסלים רבים מפרי יצירתו הוצבו במקומות ציבוריים: "רוכבת האופניים" (1985) בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, שישה פסלים בגן הלאומי עבדת (1992), "סולם מוטיבים" (1994) במוזאון הפתוח בתפן, "תפוז מדעי" (1996) בכיכר העירייה ברחובות ועוד.
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן