חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור "הנסיך הקטן"

סופר: אנטואן דה סנט אכזופרי
אמן: עיצוב הכתר - אילן אוורבוך
חברת א. א. תבנית ויציקה
מיקום: חורשת היובל, הנמצאת ממערב לקריית בן גוריון.


חברת א. א. תבניות ויציקה עיצבה והקימה את גן הסיפור "הנסיך הקטן". האמן אילן אוורבוך עיצב את כתר הנסיך הענק מאלומיניום בציפוי פלטינה בהשראת הספר שכתב הסופר אנטואן דה סנט אכזיפרי.
תחילה מוקם גן סיפור זה בשכונת ג'סי כהן בחולון, אך כעבור חודשים אחדים הועבר המיצב לחורשת היובל בקריית בן־גוריון. גן "הנסיך הקטן" מוקדש כולו לפרקי "הנסיך הקטן", ובו מתקני שעשועים שנבנו ועוצבו ברוח הסיפור.
 
"הנסיך הקטן" (Le Petite Prince) הוא ספרו המפורסם ביותר של הסופר הצרפתי אנטואן דה סנט אכזופרי. עלילת הספר נעה סביב התרחשות דמיונית שבה מוצא עצמו המספר, סנט אכזופרי, גיבור הספר, תקוע בלב מדבר סהרה בעקבות תקלה מכנית במטוסו.
בסיפור הדמיוני שיצר פגש אכזופרי צעיר משונה – נסיך קטן. בשיחותיהם הארוכות חושף המחבר את השקפתו על חוסר ההיגיון שמפגין לעתים המין האנושי ועל האמיתות הפשוטות שנוטים המבוגרים לשכוח. תמצית רעיון הספר היא: "...כך טיבם של המבוגרים, ואין לדון אותם לכף חובה. על כן חייבים הילדים להתייחס אליהם בסלחנות ובאורך רוח, כי אנו, המבינים את סוד החיים, איננו מייחסים למספרים חשיבות יתרה" (א' דה סנט אכזופרי, הנסיך הקטן, תרגום אריה לרנר, הוצאת עם עובד, 1971, עמ' 14).
 
הנסיך הקטן מתגורר על אסטרואיד קטן. עליו נמצאים יחד עמו שלושה הרי געש ושושנה – שאליה קשור הנסיך קשר רגשי. את כל ימיו מבלה הנסיך בדאגה לכוכב הקטן שלו. לאחר ריב עם השושנה מגיע הנסיך לביקור ביקום. במסעו הוא פוגש באסטרואידים אחרים, דומים לשלו, שבכל אחד מהם מתגורר מבוגר, כל אחד מהם טיפש בדרכו שלו: המלך – החושב שהוא שולט על הכוכבים, הרברבן – שרוצה להיות מוערך על ידי כל אדם, השיכור – השותה מתוך חרפה, איש העסקים – שעסוק כל העת בספירת הכוכבים כדי למהר ולרכוש עוד אחרים, מדליק הפנסים – העסוק כל כולו רק בעבודתו ולכן סופו שנאלץ להדליק ולכבות פנס כל דקה, הגיאוגרף – המעביר את חייו בכתיבת מפות ואינו עוזב לעולם את שולחנו. הוא ממליץ לנסיך לבקר בארץ. בארץ פוגש הנסיך את כוון הרכבות ואת הסוחר מוכר הטבליות החוסכות שתיית מים. במדבר פוגש, כאמור, הנסיך את המחבר שמצייר לו, לבקשתו, קופסה ובה כבשה. אחר כך פוגש הנסיך נחש. הנחש מכישו, והנסיך הקטן נעלם בפרץ אור ואינו מותיר אחריו סימן.
 
הרוזן אנטואן מארי רוג'ר דה סנט אכזופרי, שכתב את הספר כנראה במהלך שנת 1943 בעת שהותו בניו־יורק, הוא גם המאייר המוכשר של הספר. הוא נולד בחודש יוני 1900 בעיר ליון שבצרפת כבן למשפחת אצולה. כבר בילדותו חלם לעוף ולטוס. בגיל 12 חיבר לאופניים שלו מפרש, דהר במורד גבעה וניסה לטוס. בשנת 1921, לאחר שלמד אדריכלות בבית הספר לאמנויות, התגייס לצבא הצרפתי. הוא הוכשר להיות טייס, אך משפחת ארוסתו התנגדה נחרצות שיהיה טייס, כנראה בשל הסכנה שבדבר. סנט אכזופרי קיבל עליו את הדין והחל לעבוד בפריז. אולם חיידק הטיסה לא הרפה ממנו, ובשנת 1926 חזר לטוס. אין כל ספק, שלאכזופרי הייתה רוח חופשייה והוא היה הרפתקן בלתי נלאה.
 
בראשית המאה ה־20 היו המטוסים פרימיטיביים למדי, והסכנה הייתה בת לוויה קבועה של חווית הטיסה. אכזופרי היה אחד מחלוצי הטסת שקי הדואר באירופה. הוא טס בעיקר בקו טולוז–דקר (בירת סנגל שבאפריקה). במהלך טיסותיו הרבות נאלץ לא פעם לבצע נחיתות אונס במדבר. את שעות הטיסה הרבות העביר בהרהורים עמוקים על משמעות החיים, על חירות האדם, על בדידותו ועל קשריו עם אחרים. כעבור זמן התמנה למנהל שדה תעופה קטן בסהרה. בשנת 1929 עבר לדרום אמריקה, שם היה למנהל חברת הדואר האווירי של ארגנטינה. בשנת 1931 פרסם את ספרו "טיסת לילה", ספר שזכה להצלחה רבה, והתחתן עם קונסואלו סונצ'ין סאנדובל דה גומז, אמנית וסופרת מאל סלוואדור שהתאלמנה. סבורים כי היא נתנה את ההשראה לדמותה של השושנה הטמפרמנטית ב"נסיך הקטן". בשנת 1938, במהלך אחת מטיסותיו בגואטמלה, התרסק מטוסו ונהרס לחלוטין, סנט אכזופרי שכב במשך שמונה ימים ללא הכרה כשהוא נתון בתרדמת עמוקה. האם חלם אז את עלילת הנסיך הקטן?
 
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה טס אכזופרי במשימות איסוף מודיעין. לאחר נפילת צרפת בידי גרמניה נמלט לניו־יורק. בשנת 1944 חזר לטוס מעל לים התיכון בלהק אווירי של בנות הברית. הוא היה אז בן 44, מבוגר בהרבה מרוב עמיתיו. אילו רצה, יכול היה סנט אכזופרי לפרוש מהטיסה, אך החליט להתנדב למשימתו האחרונה: איסוף מידע על תנועות הכוחות הגרמניים בעמק נהר הרון. הוא המריא מסרדיניה בליל ה־31 ביולי 1944, ומאז לא חזר... דווח כי מטוסו נראה נופל במפרץ קרקרין.
 
בשנת 1998 מצא דייג צרפתי את שרשרת צמיד הכסף של סנט אכזופרי בים מדרום לעיר הנמל מרסיי. בתחילה סברו כי מדובר בהונאה. רק כעבור שש שנים אישרו שלטונות הצי הצרפתי כי בשנת 2000 נמצאו שרידיו ההרוסים של מטוסו, לייטנינג P 38, על קרקעית הים ליד מרסיי. סיבת ההתרסקות נותרה חידה. למרות טענת טייס קרב גרמני כי הפיל מטוס דומה באזור הזה, סבורים רבים כי מותו של אכזופרי נגרם כתוצאה מתקלה במנוע המטוס.
 
זכרו של סנט אכזופרי מונצח על ידי לוח זיכרון בפנתיאון בפריז. על שמו נקרא שדה התעופה הבין־לאומי בליון עיר הולדתו, וכן אסטרואיד שהתגלה בשנת 1975 נקרא "2578 סנט אכזופרי".
 
 
גן "הנסיך הקטן" היה הגן הראשון שעוצב כ"גן סיפור" בחולון. תחילה לא ידע איש כיצד יתגלגל הרעיון; את הסיפור מכירים כולם, אך כיצד ניתן להפכו לגן? עיריית חולון פנתה לשלושה מעצבים, ובתחרות שהתקיימה התקבלה הצעתה של חברת א. א. תבנית ויציקה. לחברה זו חבר האמן אילן אוורבוך, שהציב בכניסה לגן את הכתר הגדול, שקודם לכן הוצג בפארק התעשייה תפן שבגליל העליון. הקמת הגן הזה הייתה למעשה פריצת הדרך שהביאה בהמשך להקמת המיזם כולו. מתקני המשחק בגן הפכו כולם לחלק בלתי נפרד מהסיפור.  
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן