חולון עיר בילדים
אטרקציות


גן סיפור "הילד הזה הוא אני"


סופר: יהודה אטלס
אמנית: עופרה צימבליסטה
מיקום: רחוב מרבד הקסמים פינת רחוב המלאכה


 יהודה אטלס, בסגנונו המיוחד המשלב הומור עם הבנה נדירה ללב הילדים, מתאר בשירים ובחרוזים מצבים שגרתיים בראייה ייחודית. הוצאה לאור: כתר

האמנית עפרה צימבליסטה הקימה ברחוב מרבד הקסמים פינת רחוב המלאכה מיצב פיסולי ייחודי בהשראת יצירתו של יהודה אטלס "והילד הזה הוא אני". המיצב כולל סדרת פסלים עשויים מיציקת אלומיניום, הצבועים בגוני כחול מיוחד, האופייני לפסליה של האמנית. הפסלים עוצבו על פי הדמויות מן הסיפור, ובהן פסל "הילד המשחק" ופסל "הגברת עם השמשייה".

הסופר יהודה אטלס (יליד מושב עין־עירון, 1937) מעיד על עצמו כי "הילד הזה הוא אני". הספר הנושא שם זה, שהביא לפרסומו הרב של יהודה אטלס, מכיל שירי ילדים קצרים המציגים את העולם מנקודת מבטו של ילד צעיר.מילות השיר שהעניקו לספר את שמו הן:


"אֲנָשִׁים זָרִים שֶׁאֲנִי בִּכְלָל לֹא מַכִּיר, מִמְּקוֹמוֹת אֲחֵרִים וְגַם פֹּה מֵהָעִיר, הָיִיתִי רוֹצֶה שֶׁיֵּדְעוּ כֻּלָּם, שֶׁיֵּשׁ יֶלֶד אֶחָד בָּעוֹלָם. וְהַיֶּלֶד הַזֶּה הוּא אֲנִי."


הספר נכתב כאשר היה יהודה אטלס בן 37, והוא נכתב בשל הרצון העז של יהודה "לשמור ולשמר את הדברים שקרו לילדים שלי". ליהודה אטלס שלושה בנים: אוריאל, נועם ויובל. רוב ספריו באו מתוך התבוננות בהם, בילדיו. אטלס החליט כי על הכתיבה להיות קצרה, פשוטה ואמיתית. הילד שמציג אטלס בכתיבתו נמצא תמיד בבעיה מסוימת: לחץ, בושה, אכזבה, היסוס, אלימות ועוד. את הציורים למרבית ספריו צייר האמן דני קרמן.
יהודה אטלס גדל, כאמור, במושב עין־עירון, מושב קטן ליד פרדס־חנה. בשנות ילדותו לא הייתה טלוויזיה, לכן הוא קרא ספרים רבים, שהיו עבורו הקשר היחיד כמעט לתרבות העולם. יהודה אטלס מעיד על עצמו, כי נהג לפקוד בתדירות גבוהה מאוד את הספרייה בעיר הסמוכה למושב – חדרה. בספרייה מצא עניין וחוויה. בצה"ל שירת יהודה אטלס כחייל רגלי בחטיבת "גולני". לאחר שחרורו מצה"ל היה למדריך נוער בבתי הספר החקלאיים "אשל הנשיא" ממערב לבאר־שבע ו"בן שמן". הוא למד באוניברסיטת תל־אביב מזרחנות ופילוסופיה וערך את עיתון הנוער "במחנה גדנ"ע". למעלה משלושים וחמש שנים הוא עורך וכותב בעיתון "ידיעות אחרונות". "הכתיבה לילדים עבורי," אומר אטלס, "היא תחביב ולא מקצוע."
יהודה אטלס כתב כעשרים ספרי ילדים, בהם גם ספרים לגיל הרך, למשל: "היפופוטם במרק", "זבוב על האף" ועוד; וכן פרסם ספר אחד למבוגרים – "עד עמוד התלייה", המתעד את פעילות המחתרת הציונית בעירק.          
 
הפסלת עפרה צימבליסטה (אמו של נגן כלי ההקשה המחונן חן צימבליסטה), ילידת 1939, בוגרת בית הספר לציור, הכירה את ספריו של יהודה אטלס ואהבה אותם מאוד, לכן בחרה לשתף פעולה עם הסופר יהודה אטלס. השניים נפגשו לראשונה בסטודיו של עפרה באשדוד. אטלס הקריא משיריו, ויחדיו התאימו השניים את הפסלים לשירים. מילות השיר הוטבעו על לוחות מתכת במדרכה שבין הפסלים. יהודה אטלס עמד על כך שכל שיר יודפס במלואו ועם ניקוד מלא. כשעמד יהודה אטלס מול הפסלים, חייך ואמר: "אני כבר סבא של הילד הזה הוא אני".

 
חזרה ....

אביב ישראלי בבית ספר כצנלסון - לחצו לתמונות.              ליהנות מכל 'הטריקים' שאפשר.- גן סנאי בפעילות חינוכית כייפית.              ילדי גן פטל במסע אחר הכלניות              בית ספר שמיר זכה במקום השני בתחרות כרזת הזה"ב - לחצו כאן              "בראש מתמטי"- הפנינג מתמטיקה בבית ספר שמיר - לגלריה              ראש העיר הצטרף לילדי 'המגינים' בתל גיבורים וביחד נטעו צמחים ועצים בחצר בית הספר -לחצו לתמונות.              כשמוטי ששון פגש את חיים קוגל בגן 'תרבות עברית' - לחצו כאן